Ogrzewanie? Mamy wybór !?

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne?


Pompa ciepła i ogrzewanie elektryczne – koszty


Jedną z kluczowych kwestii podczas wyboru systemu grzewczego stanowi aspekt finansowy.

Należy wziąć pod uwagę zarówno koszty inwestycyjne, jak i koszty eksploatacyjne. Pompa ciepła to inwestycja, która wiąże się z wyższym wydatkiem na początku, jednak w trakcie eksploatacji jest znacznie tańsza niż ogrzewanie elektryczne – nawet czterokrotnie. W praktyce oznacza to, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się już po około 7-8 latach.


Warto także wiedzieć, że na pompę ciepła można uzyskać dofinansowanie oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, odliczając koszt jej zakupu oraz montażu od podatku dochodowego. Zmniejsza to w znacznym stopniu koszty inwestycji, przyspiesza zwrot z niej, a także podnosi rentowność.


Koszty inwestycji – pompa ciepła kontra piec elektryczny


Czynnik, jaki wielu inwestorów bierze w pierwszej kolejności pod uwagę, to koszt inwestycji. W zależności od wybranego rodzaju i modelu pompy ciepła będzie się on nieco różnił. Uśredniając, powietrzna pompa ciepła wraz z montażem dla domu o powierzchni mniej więcej 150 m2 kosztować będzie około 35 tys. zł, zaś gruntowa – 60 tys. zł. Z kolei zakup kotła elektrycznego to wydatek rzędu około 8 tys. zł, a montaż urządzenia – około 2 tys. zł.


Koszty eksploatacji pompy ciepła i ogrzewania elektrycznego


Koszt inwestycji w przypadku pompy ciepła jest znacznie wyższy, jednak należy również wziąć pod uwagę koszty związane z eksploatacją urządzenia. Roczny koszt ogrzewania budynku o powierzchni 150 m2 powietrzną pompą ciepła to około 1500 zł, a ogrzewanie domu za pomocą ogrzewania elektrycznego oznacza wydatek w kwocie około 6000 zł.

Koszty użytkowania pompy ciepła są znacznie niższe niż w przypadku ogrzewania elektrycznego, dzięki czemu inwestycja, choć początkowo kosztowna, zwraca się w szybkim tempie. Możliwość skorzystania z odliczenia od podatku, a także uzyskania dofinansowania z programów takich jak Czyste Powietrze, czynią inwestycję w pompę ciepła jeszcze bardziej rentowną, a także obniżają początkowe nakłady finansowe na nią poniesione.


Pompa ciepła czy piec elektryczny – na które rozwiązanie się zdecydować?


Porównując pompę ciepła oraz ogrzewanie elektryczne warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty, lecz również funkcje urządzeń. Pompa ciepła jest bowiem urządzeniem wielofunkcyjnym, które nie tylko zapewnia ciepło w budynku, lecz również podgrzewanie wody użytkowej. Co więcej, w odróżnieniu od ogrzewania elektrycznego, może ona również chłodzić pomieszczenia (dzięki czemu nie ma konieczności zakupu np. klimatyzatora). Wielofunkcyjność pompy ciepła to jedna z jej zalet.


Energooszczędność to kolejna z mocnych storn pomp ciepła. Są to urządzenia wysoce efektywne – większość dobrej jakości pomp ciepła charakteryzuje się współczynnikiem COP (czyli współczynnikiem efektywności) na poziomie 3,5-5,5. Im wyższym COP, tym lepiej, gdyż mniej energii eklektycznej jest zużywanej do wytwarzania ciepła. W przypadku COP o wartości 5 na 1 kW energii eklektycznej jest wytwarzana moc grzewcza 5 kW. Wydajność ogrzewania elektrycznego jest znacznie niższa – z 1 kW energii możliwe jest wytworzenie 1 kW energii cieplnej.

Instalacja pompy ciepła to również korzyści dla środowiska naturalnego. Pompy ciepła w znacznej mierze korzystają z odnawialnych źródeł energii, a tylko w niewielkim stopniu wykorzystują energię elektryczną pochodzącą z elektrowni. Mogą również być zasilane prądem z instalacji fotowoltaicznej, która pokrywa całe zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy. Pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym systemem grzewczym na rynku.

Kocioł elektryczny nie jest z kolei instalacją przyjazną środowisku naturalnemu, bowiem pobór energii przez kocioł jest bardzo wysoki. Korzystają one z energii eklektycznej z elektrowni, które emitują szkodliwe substancje, w tym dwutlenek węgli. Często nawet zamontowanie instalacji fotowoltaicznej nie zaspakaja zapotrzebowania na energię elektryczną kotła i konieczne jest korzystanie z energii pochodzącej od zewnętrznych dostawców.

Jeśli stoisz przed decyzją: pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne, zdecydowanie warto postawić na pompę ciepła. To rozwiązanie tanie w użytkowaniu, wygodne, ekologiczne i energooszczędne. Choć inwestycja wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami inwestycyjnymi, przekłada się jednocześnie na znaczne oszczędności.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie