Mycie Paneli ???

Warto ?

Osadzające się na panelach fotowoltaicznych zanieczyszczenia, takie jak kurz, liście, pyły, sadza oraz innego rodzaju osady, a także porosty, mogą spowodować spadek mocy fotowoltaiki o nawet 10-15%. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania instalacji, jej wysokiej wydajności oraz uzysków energii elektrycznej, konieczne jest zadbanie o systematyczne mycie paneli fotowoltaicznych oraz ich prawidłową konserwację.


Korzyścią, jaką zapewnia regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, jest przede wszystkim minimalizowanie strat uzysku mocy wynikających z zabrudzeń znajdujących się na powierzchni modułów fotowoltaicznych. To również sposób na przedłużenie żywotności paneli, zapobieganie uszkodzeniom, a także ich wczesne wykrywanie. Czyste panele wyglądają również znaczenie bardziej estetycznie.

Sposób czyszczenia paneli fotowoltaicznych oraz ich częstotliwość nie pozostają bez znaczenia. Zbyt częste oraz nieumiejętne usuwanie zanieczyszczeń może przyczynić się do uszkodzenia ogniw fotowoltaicznych, negatywnie wpływając na ich pracę.


Środki do mycia paneli słonecznych

Jednym z najczęściej wybieranych środków do mycia paneli fotowoltaicznych jest woda destylowana, która nie pozostawia na powierzchni modułu smug, a także nie przyczynia się do osadzania się kamienia. Z kolei w przypadku profesjonalnej konserwacji paneli fotowoltaicznych wykorzystywane są dwa systemy:

  • system jonowo-kationowy, który umożliwia usunięcie nawet 99,9% zanieczyszczeń – w tym przypadku woda jest filtrowana za pomocą żywicy ze złożem mieszanym,

  • system odwróconej osmozy, którego skuteczność waha się w granicach od 95 do 98% – wykorzystuje się wodę demineralizowaną filtrowaną za pomocą tzw. filtru membranowego.

Oprócz profesjonalnych środków czystości przeznaczonych do mycia modułów fotowoltaicznych, firmy wyspecjalizowane w świadczeniu tego rodzaju usług wyposażone są również w sprzęt taki jak: filtry, szczotki stałe, szczotki obrotowe, wysięgniki modułowe lub teleskopowe, a w przypadku większych powierzchni – specjalnie podnośniki samochodowe oraz roboty czyszczące.


W jaki sposób czyścić panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych oraz ich regularna konserwacja to sposób na zachowanie ich wysokiej wydajności oraz zapobieganie ich uszkodzeniom. W celu wykonania tego rodzaju zadania skorzystać można z usług profesjonalnej firmy, posiadającej niezbędny sprzęt, środki oraz umiejętności. Zaufanie specjalistom w kwestii czyszczenia paneli fotowoltaicznych niweluje również ryzyko uszkodzenia ogniw fotowoltaicznych.

Z usług specjalizującej się w czyszczeniu paneli słonecznych firmy dobrze jest skorzystać także wtedy, gdy w wyniku zaniedbania panele nie były przez długi czas oczyszczane, a na ich powierzchni znajduje się dużo różnych osadów.

Wiele osób podejmuje się również samodzielnego czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Nie jest to złe rozwiązanie, jednak najlepiej, aby instalacja fotowoltaiczna była w tym przypadku łatwo dostępna, a ilość zanieczyszczeń – nieduża i łatwa do usunięcia. Należy pamiętać o wyposażeniu się w odpowiednie środki czystości, a także niezbędny sprzęt.

Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych wymaga zachowania niezbędnych środków ostrożności. Należy zadbać o bezpieczeństwo osoby myjącej panele, jak i o umiejętne wykonanie zadania, aby ogniwa fotowoltaiczne nie zostały uszkodzone, a na powierzchni szyby stanowiącej zabezpieczenie paneli nie pojawiły się rysy.

Znaczenie ma także pora dnia – najlepiej myć panele fotowoltaiczne wieczorem, gdy zdążą ostygnąć. Nie powinno się czyścić paneli w ciągu dnia, szczególnie przy dużym nasłonecznieniu, gdy są mocno rozgrzane.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie