
MONOBLOK czy SPLIT, który rodzaj pompy wybrać?
Główny podział pomp ciepła na różne rodzaje następuje w oparciu o dolne źródło ciepła, z którego korzystają urządzenia. W ten sposób wyróżnić można powietrzne, gruntowe oraz wodne pompy ciepła. Różnica polega jednak nie tylko na tym, z jakiego źródła energii czerpią, lecz również na sposobie ich montażu. Właśnie ten czynnik zapewnił przewagę rynkową powietrznym pompom ciepła – w celu ich instalacji nie są potrzebne skomplikowane ani kosztowe prace ziemne (tak jak ma to miejsce w przypadku gruntowych pomp ciepła). To urządzenie, które można zamontować niemal wszędzie!
Dodatkowo, zakup i montaż powietrznej pompy ciepła jest obecnie najtańszy, a wydajność urządzeń w wyniku postępu technologicznego w ostatnich latach mocno wzrosła. Powietrzne pompy ciepła pracują efektywnie w szerokim zakresie temperatur od -25 do +45, niezależnie od warunków pogodowych.
Zalety pompy ciepła MONOBLOK?
Hermetycznie zamknięta i zaizolowana termicznie oraz akustycznie pompa ciepła MONOBLOK posiada sporo zalet. Zalicza się do nich:
Wysoką szczelność potwierdzoną testami (wszelkie rozszczelnienia powodują nieprawidłowości w działaniu pompy ciepła i jej mniejszą wydajność),
Łatwość montażu – jeden moduł, którego nie trzeba w żaden sposób łączyć rurkami ani napełniać czynnikiem chłodniczym, jest dużo prostszy do zamontowania. Nie trzeba również posiadać specjalistycznych uprawnień do wykonania instalacji tego rodzaju pompy ciepła,
Brak corocznych serwisów w celu kontroli szczelności oraz prowadzenia karty urządzenia,
Wyizolowanie termiczne i akustyczne sprawia, że są stosunkowo ciche podczas pracy,
Bardzo niskie ryzyko pojawienia się błędu instalatorskiego.
Wady pompy ciepła MONOBLOK
Koszt zakupu i montażu tego rodzaju pomp ciepła jest wyższy niż pomp ciepła typu SPLIT,
Istnieje ryzyko strat ciepła, szczególnie w przypadku zewnętrznych pomp ciepła MONOBLOK.
Pompa ciepła typu SPLIT
Pompa ciepła typu SPLIT złożona jest z dwóch modułów, które łączy się ze sobą specjalnym rurkami chłodniczymi. W pompie ciepła typu SPLIT wyróżnia się:
jednostkę zewnętrzną, która składa się z elementów odpowiedzialnych za procesy termodynamiczne: sprężarka, parownik, zawór rozprężny oraz wentylator,
jednostkę wewnętrzna składającą się z skraplacza, pompy obiegowej oraz elementów zabezpieczających.
W przypadku pomp ciepła typu SPLIT bardzo duże znaczenie ma odległość pomiędzy modułami, która powinna wynosić 3-10m. Dłuższa odległość skutkuje utrudnionym montażem pompy ciepła oraz jej mniejszą wydajnością.
Do montażu pompy ciepła SPLIT potrzebne jest również posiadanie odpowiednich uprawnień. W tym przypadku należy także pamiętać o posiadaniu karty produktu i przeprowadzaniu regularnych kontroli szczelności przez certyfikowanego specjalistę.
Zalety pompy ciepła SPLIT
Niższe koszty zakupu i montażu urządzenia niż w przypadku pompy ciepła MONOBLOK,
Niemal zerowe straty ciepła.
Wady pompy ciepła SPLIT
Ryzyko błędu instalatorskiego, który wpłynie na szczelność systemu, a tym samym na wydajność i żywotność pompy ciepła,
Obowiązek okresowych kontroli szczelności oraz prowadzenia karty urządzenia,
Trudny montaż urządzenia, który może być wykonany wyłącznie przez certyfikowanych specjalistów,
Zależność sprawności urządzenia od odległości jednostki zewnętrznej od jednostki wewnętrznej oraz od sposobu przeprowadzenia rurek chłodniczych,
Konieczność wyznaczenia miejsca do montażu modułu zewnętrznego, wewnętrznego, jak i ich połączenia.

Pompa ciepła MONOBLOK a pompa ciepła SPLIT – jakie są między nimi różnice?
W podjęciu decyzji o wyborze powietrzna pompa ciepła MONOBLOK czy SPLIT z całą pewnością ułatwieniem będzie poznanie sposobów ich konstrukcji, a także zalet oraz wad obu rozwiązań.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zarówno powietrzna pompa ciepła SPLIT, jak i powietrzna pompa ciepła MONOBLOK opierają swoje działanie na tej samej zasadzie. Pobierają one energię cieplną z zewnątrz budynku – z powietrza atmosferycznego, a następnie w wyniku różnych procesów termodynamicznych działających na czynnik chłodniczy, który podlega sprężaniu i rozprężaniu, ciepło kierowane jest do instalacji grzewczych. Oba rodzaje mogą również służyć do chłodzenia pomieszczeń, a także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Różnica pomiędzy pompami SPLIT i MONOBLOK widoczna jest sposobie ich budowy.